КОНСПЕКТ УРОКУ
Тема: Розв′язування задач і вправ та життєвий шлях українського математика М.Кравчука.
Мета: формування вмінь знаходити добуток звичайних дробів, розвивати кмітливість, інтерес до математичних знань, виховувати старанність, наполегливість, активність, патріотизм
ХІД УРОКУ
- Організація класу.
Добрий день! Ми знову зібралися на уроці математики. Ми такі схожі і такі різні! Ми різні, бо особистості, ми схожі, бо одна в нас мета – вчитися, більше дізнатися про числа і фігури, рівняння, навчитися розв’язувати різні задачі. Нехай девізом на уроці будуть слова « Математика – гімнастика розуму».
Нехай цей урок математики стане тим уроком, на якому ви зможете продемонструвати свої уміння застосовувати знання про дроби під час розв’язування задач і вправ. Тема уроку « Розв′язування вправ і задач на множення дробів». Завданням уроку є вчитися розв’язувати рівняння і задачі, вправи. Будьте активними, наполегливими, кмітливими.
- Актуалізація опорних знань
« Мікрофон»
- Сформулюйте правило множення дробу
- Як знайти дріб від числа?
- Як знайти відсотки від числа?
- Які закони множення використовуємо при множенні дробів? Для чого ми їх використовуємо?
3. Мотивація навчальної діяльності
Але сьогоднішній урок незвичайний. Ми його присвятимо українському математику.Про кого піде мова ми дізнаємось, коли розв’яжемо кросворд.
( Діти розв’язують кросворд у парах) (додаток1)
Отже, сьогодні буде йти мова про Михайла Пилиповича Кравчука, українського математика, професора Київського політехнічного інституту. Девізом його життя були слова « Моя любов це Україна і математика». Математик народився у с. Човниці на Волині.
- Розв′язування вправ і задач.
1.Дату народження М. Кравчука ми зараз дізнаємось, коли розв’яжемо вправи – усно
а) 6 ∙ 4= 27 б)
∙ 9
= 9
в) ∙63 = 18 г)1
∙55
= 92
Отже це – 27 вересня 1892р.
Батько Михайла Кравчука, Пилип, син селянина – шевці, свого часу закінчив Петрівсько –Розумовську академію в Москві і доклав чимало зусиль, аби добре виховати і навчити своїх дітей. Мати – Фредеріка, працювала гувернанткою, володіла кількома мовами і навчала своїх дітей. Михайло мав можливість навчатись у гімназії, де виявив неабиякі математичні здібності та потяг до громадської діяльності.
2.Скільки років Михайлик вчився в гімназії, ми дізнаємось, коли розв’яжемо рівняння.
1 + ( х + 2
) = 9
- завдання учні розв’язують біля дошки
[х + 2 = 9
-1
Х = 8 - 2
Х = 5 ]
Ціла частина кореня рівняння – це час навчання у гімназії.
Отже Михайло Кравчук вчився у гімназії 5 років.
За участь у підпільному гуртку , у бунті гімназистів у 1906 р. він був під пильним наглядом поліції.
Закінчивши гімназію із золотою медаллю, М.Кравчук був зарахований студентом фізико-математичного факультету св.. Володимира. А в якому році це було, нам дасть відповідь розв′язок такої вправи.
3.Знайти від 2546
– розв’язування біля дошки
[2546∙
=1910]
Отже, це було в 1910 році.
У 1914р. із дипломом Iступеня М. Кравчук був залишений для підготовки наукової та викладацької діяльності.
4.Він був академіком АН УРСР, доктором фізико-математичних наук. В яких роках йому було присвоєні ці знання?
Ми дамо відповідь на ці запитання, якщо розв’яжемо такі вправи – самостійна робота по рядах
- Знайти значення виразу:
∙ 1725 + 889 =[1924]
∙ 1872 + 473 =[1929]
5.Михайло Кравчук співавтор першого тритомного словника української математичної термінології. Він - вчитель всесвітньовідомих у майбутньому конструкторів ракетної та космічної техніки, академіків Сергія Корольова, Архипа Люльки, Володимира Челомея.
М. Кравчук перший писав математичні праці на українській мові, за що був оголошений « націоналістом» і був запроторений до більшовицької Колими. Коли це сталося , ми дізнаємось, розв’язавши рівняння
х:( 22 + 28
) = 38 – робота в парах
[ х:51 = 38
х = 1938] Отже, це було в 1938 р.
6.А за декілька років поневірянь математика не стало.
Зараз ми визначимо, коли це відбулося, розв’язавши задачу.
Розв′язати задачу. Споживач використав електроенергії на суму 2457,5 грн. Він же оплатив 20% всієї вартості. Скільки ще гривень йому потрібно оплатити? - робота в групах.
[ 20% = =
2427,5 ∙ = 485,5
2427,5 – 485,5 = 1942] Отже, математик помер 9.03.1942р. на Колимі.
І тільки в 1956р. М. Кравчук був реабілітований. А в 1992р. він був поновлений в складі дійсних членів Академії наук України.
У 2016 р. у 15 наукових статтях в Америці були використані праці М. Кравчука.
М. Кравчук – один із засновників ЕОМ. У 21 столітті ЮНЕСКО внесло ім′я М. Кравчука до переліку найвизначніших осіб планети.
5. Підсумок уроку
- Що нового ви дізнались на уроці?
- Які враження від уроку?
6. Домашнє завдання
Немає коментарів:
Дописати коментар